15. ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ ÖDÜLÜ (3 MART 2020)

 

 

EĞİTİM     :   YURT GENELİNDE GÖREV YAPAN TÜM ÖĞRETMENLER 

HİZMET    :   YÜCEL EDEBALİ

TEŞVİK    :   ELİF SAĞDİLEK

                     ÖMÜR KURT 

 

YÜCEL EDEBALİ

Yücel Edebali, devlet memuru bir ailenin ilk çocuğu olarak 1962 yılında Sivas'ta dünyaya geldi. Babasının tayinleri nedeniyle ilkokulu Pınarhisar'da, ilk ve ortaokulu Balıkesir'de, liseyi de Tarsus'ta okudu.

 Üniversite sınavında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliğini kazandığı halde hayali olan pilotluk için Hava Harp Okulunu tercih eden Edebali, ilk yılın sonunda buradan ayrıldı. İkinci kez girdiği üniversite sınavında bir kez daha İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliğini kazanarak eğitimini sürdürdü.

Ailesinin fedakarlığı ve destekleri sayesinde 1983 yılında Amerika'ya giden Edebali, 1987 yılında firmasını kurdu.

Yücel Edebali, sürdürülebilir inşaat teknikleri, gün ışığının maksimum kullanımı, enerjiden tasarruf için otomasyon gibi konularda eğitimler gördü ve Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik gibi uluslararası kuruluşlardan sertifikalar aldı, United Nations gibi uluslararası ve diğer yöresel platformlarda düşük gelirlilere konut yapımı konusunda konferanslar verdi.

Düşük gelirlilere konut ihalelerinde hızla büyüyen Edebali, kızlarının dünyaya gelmesinin ardından 2008 yılında inşaat sektöründen ayrıldı. Yücel Edebali, 2015 yılından itibaren toptan petrol ürünleri satışı ve yurtdışı emlak yatırımları üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Yücel Edebali, Amerika'nın eski başkanlarından Jimmy Carter'in  tanıtım yüzü olduğu Habitat forHumanity USA organizasyonunu  bilgi ve işgücü bağışlarıyla destekleyerek eski başkan Jimmy Carter ile ortak projelerde çalıştı.

Sayın Edabali, laik eğitime, bilime ve aydınlanma düşüncesine duyarlı bireylerin yetişmesi için verdiği uğraşlar ve orta okul sorası eğitim öğretimlerine devam etme olanakları sınırlı kız çocuklarına bu imkanları sağlayan "Kır Çiçekleri" Sosyal Sorumluluk Projesine sağladıkları katkılar nedeniyle, Çağdaş Eğitim Kooperatifi Yönetim Kurulumuzca "Hizmet Ödülü"nü almaya hak kazanmıştır.

 

ELİF SAĞDİLEK

Elif Sağdilek, 1977 yılında İzmit'te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden mezun oldu.

Öğretmenlik mesleğine ilk adımı 2000 yılında Kocaeli'de atan Sağdilek, ardın İzmir'e oradan da Bursa'ya atandı. Çeşitli okullarda görev yapan Sağdilek, halen öğretmenlik mesleğine ilk adımı atan Sağdilek, Şehit Hüseyin Akyüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde matematik öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

Salgın sürecinde öğrencilerin dijital sosyalleşmelerini sağlamak için "Haydi, Tanışalım! Arkadaş Olalım" ve "I am not afraid of Math-Matematikten Korkmuyorum" eTwinning projelerini yürüten Sağdilek, farklı branşlardan 65 gönüllü öğretmenin oluşturduğu sosyal sorumluluk projesi  "TUZEA-Türkiye Uzaktan Eğitim Akademisi"nde de matematik branşı dijital içerik üreticisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Sağdilek, ayrıca, salgın döneminde eğitim eşitsizliğini gidermek, dezavantajlı öğrencilere yardımcı olmak amacıyla gönüllülük esasıyla oluşturduğu "MATVEGEO Bir Arada" isimli youtube kanalında. Matematik ve geometri yayınlarını da sürdürmektedir.

Okullarda kalite çalışmalarında da görev alan Elif Sağdilek, 2009 yılında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünden "teşekkür belgesi", 2018 yılında da TÜBİTAK çalışmalarından dolayı Bursa Osmangazi Kaymakamlığından "başarı belgesi" almıştır.

Elif Sağdilek, halen Ahmet Yesevi Üniversitesi "Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Yüksek Lisans" eğitimine devam etmektedir.

Sayın Elif Sağdilek, laik eğitime, bilime ve aydınlanma düşüncesine duyarlı bireylerin yetişmesi için verdiği uğraşlar ve çalışmaları nedeniyle, Çağdaş Eğitim Kooperatifi Yönetim Kurulumuzca "Teşvik Ödülü"nü almaya hak kazanmıştır.

 

ÖMÜR KURT

Ömür Kurt, 23 Nisan 1982 tarihinde Samsun'un Ladik ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yalova'nın Çınarcık ilçesinde tamamlayan Kurt, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Ömür Kurt, Yüksek Lisans tezinde Arap Baharı ve bilgisayar oyunları ilişkisini ortaya koyarak bir ilke imza attı.

Yazarın, küresel çizgi film ve bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerini anlattığı "Küçük Adamlara Büyük Oyunlar" adlı kitabı ise bu alanda aileleri uyaran en önemli rehberler arasında gösteriliyor.

2010 yılından bu yana Hürriyet Gazetesi'nin çocuk ve gençlere yönelik yayınlarında görev alan Kurt, Hürriyet Cumartesi ekinde aile-çocuk yazıları yazıyor ve Hürriyet TV'de yayımlanan "Çocuklarla Bir Ömür" adlı programı hazırlayıp sunuyor.

Yazarın 'Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu' adlı çocuk romanı, Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı tarafından 'Yılın Çocuk Romanı (2017)' ödülüne layık bulunmuştur.

Sayın Ömür Kurt, laik eğitime, bilime ve aydınlanma düşüncesine duyarlı bireylerin yetişmesi için verdiği uğraşlar ve çalışmaları nedeniyle, Çağdaş Eğitim Kooperatifi Yönetim Kurulumuzca "Teşvik Ödülü"nü almaya hak kazanmıştır.