12. ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ EĞİTİM ÖDÜLÜ (3 MART 2017)

 

 

 

GENEL: PROF. DR. SELÇUK ŞİRİN

 

Prof. Dr. Selçuk Şirin, Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Yiğitkonağı köyünde dünyaya geldi. Köy okulunda başladığı eğitim hayatını Göle 100. Yıl Lisesi'nde sürdürdü. 

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden lisans, New York Üniversitesi'nden yüksek lisans, Boston College'den de doktora derecesini alan Prof. Dr. Şirin, New York Üniversitesi'nde (NYU) J. K. Javits Kürsüsü Profesörü olarak "Davranış Bilimleri ve İstatistik" dersleri vermekte, "NYU-Şirin Araştırma Labaratuvarı"nda da eğitimden siyasete geniş bir alanda bilimsel çalışmaları yönetmektedir.

 

100'e yakın akademik yayını bulunan Prof. Dr. Şirin'in, ABD'de yayınlanmış "Muslim American Youth/Amerikalı Müslüman Gençler" adlı kitabı, 11 Eylül saldırıları sonrası "İslamafobi"nin gençler üzerindeki etkisini ortaya koyan ilk bilimsel çalışmasıdır. Kitap, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2015 yılında Türkçe'ye kazandırılmıştır.

 

Prof. Dr. Şirin, Boston College ve New York Üniversitesi tarafından "Öğretmen Mükemmeliyet", Çocuk Gelişimi Vakfı tarafından "Genç Araştırmacı", dünyadaki en büyük eğitim-araştırma derneği olan AERA'dan da "Yılın Araştırması" ödüllerini almıştır.İksara Veri Araştırma Analiz A.Ş. ve Bahçeşehir Araştırma Yöntemleri Okulu (BAYO) eşkurucusu olan Prof. Dr. Şirin'in, "Bir Türkiye Hayali" ve "Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet" adlı kitapları bulunmaktadır.

 

ABD Bilimler Akademisi Çocuk Gelişim Komitesi üyesi olan Prof. Dr. Selçuk Şirin, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Eğitim sistemi ve müfredatta yapılan değişikliklerle laik eğitime, bilime ve aydınlanma düşüncesine karşı bayrak açıldığı bir evrede, yaratıcı ve eleştirel düşünen, demokrasiyi özümseyen, insan hak ve özgürlüklerine duyarlı bireylerin yetişmesi için verdiği uğraşlar ve bilimsel çalışmaları nedeniyle, "ÇEK Eğitim Ödülü"nü almaya hak kazanmıştır.